Popis: Popis: Popis: J:\Internetové stránky\sopuch.jpg

První sídelní kněz, který obsadil naši faru byl P. Antonín Sopůch.            

Ujal se úkolu kněze a duchovního pastýře s celým zápalem. Byl hudebně nadán a brzy si vybral spolupracovníky pro kostelní zpěv. V roce 1912 nechal postavit budovu  "Naše Domovina" (společenskou místnost pro farníky) a založil spolek nesoucí stejné jméno.

Brzy za jeho přispění vzniká ochotnický spolek, kapela, jednota Orla, Svaz křesťanských dívek a žen, jimž dal k dispozici pozemek u Domoviny, kde se konávaly veselice a muziky. V Bratřejově založil spořitelnu dle vzoru Raiffeisenova.

P.Sopůch se narodil ve Valašském Meziříčí v roce 1857. V roce 1883 byl vysvěcen na kněze. Při svém působení ve farnosti Bystřice pod Hostýnem vystavěl Spolkový dům. Před instalací do Bratřejova byl farářem v nedaleké Jasenné.

P. Antonín Sopůch sloužil bratřejovským farníkům dlouhých 34 let. Zemřel 13.7.1932 a je pochován na místním hřbitově.

Mezi dobou úmrtí P. Sopůcha a přistěhováním P. Sroslíka, byla zdejší fara na čas neobsazena a exkurendo spravována P. Augustinem Horákem, farářem v Pozděchově.

 

 

 

Druhý sídelní kněz byl P. Alois Sroslík

 Narodil se 6.2. 1879 v Čechách pod Košířem na Hané, gymnázium vystudoval v Přerově, kde se jeho rodiče 6 měsíců po jeho narození přestěhovali. Po teologických studiích byl 5.7.1904 vysvěcen v Olomouci na kněze. Poté byl necelé 2 roky kooperátorem ve Vranové Lhotě u Mohelnice, poté 14 let kaplanem v Mariánských Horách - Velké Ostravě a 12 let farářem v Třebovicích ve Slezsku, odkud přišel do Bratřejova na svátek sv. Mikuláše roku 1932. Za svého působení nechal pořídit u firmy Rudolf Perner 2 nové zvony.

Začátkem prosince 1936 odchází ze zdravotních důvodů do farnosti Ludslavice u Holešova. Do příchodu nového kněze byla farnost administrována exkurendo P. Janem Uřičářem, pozděchovským kaplanem.

 

 

 

Popis: Popis: Popis: J:\Internetové stránky\Kolar.jpg

Třetí sídelní kněz byl P. Karel Kolář

 narozen 8.11.1885 ve Vlčkové. Pocházel z deseti dětí, z nichž tři zemřely v   dětství. Po ukončení obecné školy a gymnázia studoval na bohoslovecké fakultě v Olomouci, kde byl 5.7. 1910 vysvěcen na kněze arcibiskupem Františkem Saleským Bauerem. Primiční mši sloužil 10. 7.1910 v Kašavě.  Jako mladý kaplan nastoupil do Šumic,  po 4 letech do Mysločovic, aby se následně opět vrátil do Šumic. Od roku 1935 do 1937 působil v Mysločovicích, odkud 12.5.1937 přichází do Bratřejova.

V Bratřejově přestál těžkou dobu německé okupace i poválečných nejistot a oddaně a bděle stál při svém lidu plných 17 let. Důchodová léta strávil u své neteře v Bratřejově. P. Kolář  zemřel 31.7.1970. Pochován je na místním hřbitově.

 

 

 

 

Čtvrtý sídelní kněz byl P. Alois Jemelka

 Také on dojížděl do Pozděchova a také do Jasenné. Nechal opravit venkovní fasádu kostela a fary. V roce 1971 nechal odlít dva nové zvony. Po dvaceti letech svého působení,  byl v roce 1974 přeložen do jiné farnosti. Pohřeb měl 23.3 1988 v Ostrožské Lhotě a pochován byl téhož dne v Přerově

Popis: Popis: Popis: J:\Internetové stránky\Jemelka.jpg

 

Popis: Popis: Popis: J:\Internetové stránky\001051_03_004600.jpg

 

Jako pátý kněz v pořadí byl do Bratřejova jmenován r 1974 salesián P. Petr Baran.

Narozen 8.12.1926 ve Slezských Beskydech v malé podhorské vesnici Nižní Lhoty. Do Bratřejova přišel začátkem roku 1974. Prakticky hned po nastěhování byl za svou "protistátní" činnost odsouzen na 8 měsíců nepodmíněně a byl mu odejmut státní souhlas. V Bratřejově pobýval střídavě až do července 1974, po dobu jeho nepřítomnosti jej zastupoval vizovský pan farář, než farnost definitivně převzal P. Oldřich Vinklárek.  Po návratu z vězení pracoval v nemocnici u sv. Anny v Brně jako sanitář.  Současně pracoval tajně  na přání P. Františka Míši  s mládeží, pořádal duchovní cvičení a obnovy.

Po roce 1989 zbudoval salesiánské středisko mládeže a kostel Panny Marie Pomocnice v Brně - Žabovřeskách, kde působil jako ředitel centra až do své smrti v roce 2007.

 

 

V červenci 1974 obsadil naši faru P. Oldřich Vinklárek, rodák ze Slušovic. Jeho ustanovení bylo darem Božím pro Bratřejov v době pokoncilních reforem II. vatikánského koncilu. Byl to salesián Boskova typu, který neznal slova nemohu, nemám, to nejde...

Citlivě a otcovsky, ale především pevně přesvědčil svoje farníky k přijetí liturgických změn, sám pevný a bez kompromisu. Uvěřili mu a dali se jím vést. Výsledkem je výčet obrovských prací dobrovolníků a to i s tábora odloučených bratří, kteří nabídli své ruce, čas i peníze k zachování tak krásné kulturní památky jakou je náš kostel. P. Vinklárek zde působil 22 let. Zemřel 4.11.1996 ve věku 76 let a je pochován na místním hřbitově.

Na tomto místě vzpomeňme na některé neevidované práce, uskutečněné v době jeho působení:

Byla pokryta střecha na kostele a faře novou krytinou, provedlo se zasklení (zdvojení) oken na kostele, byl postaven nový obětní stůl, snížena a upravena kazatelna, nové postranní lavice, nové sochy na hlavním oltáři, zbudovány nové varhany, topení v kostele a na faře, rozhlas, elektroinstalace, restaurování obrazů, nový lustr, kompletní vymalování kostela, nová zeď na farské zahradě, celková venkovní oprava kostela (1995-1996), přitom byly vyměněny rýny, odtok vody, hromosvod.

Sám byl hudebně velmi nadaný a mimo jiné vychoval také tři varhaníky, z nichž dva hrají ve Chrámu Páně v Bratřejově dodnes.

Také v kostele sv. Máři Magdalény v Jasenné, bylo provedeno mnoho dobré práce.

Na mnoha těchto a ještě i jiných ( zde neuvedených) pracovních činnostech měl značný osobní a organizační podíl.

Děkujeme!

Pokud si chcete přečíst podrobný životopis P. Oldřicha klikněte zde

Popis: Popis: Popis: J:\Internetové stránky\Vinklarek1.jpg

 

 

 

 

Popis: Popis: Popis: J:\Internetové stránky\Karel1.jpg

 V roce 1991, kdy řeholní řády - za totality neuznávané - mohly své roztroušené spolubratry sdružovat do společných komunit, byl i do Bratřejova, ke svému řádovému spolubratru P. Vinklárkovi, přidělen kněz P. Karel Divoš, jemuž tehdejší režim neumožnil kněžskou službu plných 40 let. Na faru přichází jako 77 letý, na odpočinek. Rád a s chutí se zapojil do duchovní činnosti. Sice již se značně podlomených zdravím, ale s nevtíravou skromností a humorem.

Jeho vlastní aktivita se projevila zvlášť, když pan farář Vinklárek těžce onemocněl a on vyvinul zbytek svých sil, aby jej zastupoval v Jasenné, Vizovicích a především v Bratřejově, za což mu patří velký dík. Zemřel v nemocnici Milosrdných bratří ve Vizovicích 24. 6. 2001 v požehnaném věku 87 let.

Pohřeb P.Karla Divoše se konal 30.6.2001

 

 

 

Sedmým knězem v pořadí se stal P. Antonín Basler.

Na kněze byl vysvěcen 30.6.1984. V Bratřejově začal působit od 15. listopadu 1996. V kostele nechal zavést, mimo jiné, bezpečnostní zařízení, elektronický čiselník, plynovou připojku a nechal zrestaurovat varhany. Ve druhé polovině června 1999 nám oznámil změnu svého působiště. Nyní působí v Olomouci.

Popis: Popis: Popis: J:\Internetové stránky\Basler.jpg

 

 

 

 

Popis: Popis: Popis: J:\Internetové stránky\Robert2.JPG

Osmým knězem byl P. Robert Marciniak.

Otec Robert byl  prvním knězem cizí národnosti, který působil v Bratřejově od posvěcení kostela.

Na kněze byl vysvěcen 20. 5. 1989

Ustanovil zde pastorační a ekonomickou radu. Pořádal pro ministranty a děti různé několikadenní pobyty v rekreačních táborech. 

Koncem školního roku 2006 nám oznámil svůj odchod na studijní cestu do zahraničí. Otec Robert působil v Bratřejově 7 let (od roku 1999)

 

 

 

 

 

Další duchovní posilou pro naši farnost je pan Josef Zádrapa, kterého Pán obdařil jáhenskou službou.

 

Na jáhna byl vysvěcen 9. července 1994. Po smrti P. Vinklárka se plně zapojil do své jáhenské služby. Ve všední dny vede bohoslužby slova, podává svaté přijímání a vykonává i některé jiné bohoslužebné obřady.

 

 

Popis: Popis: Popis: J:\Internetové stránky\Josef.jpg

 

 

 

 

 

Popis: Popis: Popis: J:\Internetové stránky\sejmout0063.jpg

Devátým duchovním správcem byl  Mons. Jan Kutáč.

Mons. Jan Kutáč  se narodil  28. ledna 1942 v Lubině, okres Nový Jičín. V roce 1966 nastoupil do semináře v Litoměřicích a po pěti letech byl vysvěcen 5. července 1971 na kněze. V osmdesátých letech působil na Hvozdné v Želechovicích a na Provodově. Byl i spirituálem v semináři v Litoměřicích, poté 5 let farářem ve Valašských Kloboukách. Šest let byl farářem v Praze - Vinoři.

Jako  farář ve Vizovicích a excurrendo administrátor farností Bratřejov a Jasenná působil od 1.7.2006 do 14.7.2012, kdy zemřel po dlouhé a těžké nemoci ve vizovické nemocnici.

Pohřben je ve svém rodišti v Lubině okr. Kopřivnice.

Na vizovické faře dlouhodobě působí kaplan P. Mgr. Arnošt Červinka.

                                          

 

Desátým  duchovním správcem je P. Ing. Mgr.  Jindřich Peřina.

Rodák z Dubu nad Moravou. Pochází ze 7 sourozenců. Vysokou školu dopravní v Pardubicích absolvoval v roce 1998. Po studiu a vojenské službě nastoupil na Cyrilometodějskou teologickou fakultu do Olomouce. Jáhenské svěcení přijal v Olomouci 17.6.2006. O rok později (23.6.2007) byl vysvěcen na kněze olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem. Jáhenskou službu prožil v Přerově. Následně byl po svém vysvěcení tamtéž ustanoven jako kaplan. V polovině roku 2009 přichází jako druhý kaplan do Vizovic. Po úmrtí duchovního správce Mons. Jana Kutáče se stal 21.7.2012 farářem ve Vizovicích a excurrendo administrátorem farností Bratřejov a Jasenná.