P. Bartoš se řídil heslem: „ Pro dům Boží jen to nejlepší“. Ve světle tohoto rčení se podařilo zajistit nejlepší vídeňské umělce, kteří se podíleli na stavbě a výzdobě kostela.

Stavbu projektoval vsetínský architekt Michal Urbánek (1849-1923). V Urbánkově kanceláři prožil učednická léta Dušan Jurkovič. Není tak vyloučeno, že na plánech pro bratřejovský kostel spolupracoval.

Kostel je nevelký, ale postaven i v podrobnostech ve slohu novogotickém. Zvláštností je kostelní věž, která je od základu až ke kříži z kamene. Rovněž menší věže a cimbuří jsou z kamene.

Původní krytinou kostela a fary byla břidlice kterou zhotovil Antonín Kratochvíl z Přerova. Původní terakotové ozdoby dodala firma Viktor Brausewetter.

V současnosti jsou po rekonstrukci exteriéru kostela v letech 1995-1996 osazeny kopie.

 

Původní malba kostela pocházela od vídeňského umělce Aloise Růžičky, ovšem v kostelních výkazech se zmiňuje ještě jméno Ignáce Schönbrunnera z Vídně.

Malba al fresco byla obnovena při rekonstrukci v roce 1985. Práci provedli učni z Komunálu Napadedla s pomocí místních farníků

V presbyteriu jsou vitráže pocházející z dílny vídeňského sklomalíře, nositele řádu C&K dvorního dodavatele, Carla Geylinga (1814-1880).  Ostatní okna dodala firma Alexandr Umlauf ve Vídni.

Firma založena v roce 1841 dodnes sídlí ve Vídni na Stiegergasse 15-17/1. Její díla zdobí např. vídeňský kostel Maria Hilfe, dóm v Kaschau a mnoho dalších světských i církevních staveb.

 

Je zde pět oken, které zobrazují Pána Ježíše, Pannu Marii a některé světce. Zleva to jsou: sv. Jan Nepomucký, sv. Ludmila, sv. Václav, sv. Petr, uprostřed je znázorněn obraz Ježíše Krista Spasitele

s obrazem neposkvrněného početí Panny Marie, dále pak sv. Pavel, sv. Vojtěch, sv. Hedvika a sv Josef. V lodi je devět barevných oken a sice šest po stranách a tři v průčelí.

Chrámové zdi jsou ozdobeny šesti obrazy ze života patronů kostela - svatých Cyrila a Metoděje autorem maleb je vídeňský akademický malíř Rudolf Geyling (1839-1904),

synovec výše uvedeného Carla Geylinga, který po jeho smrti v roce 1880 převzal firmu.

Oltáře jsou dva. Autorem obou oltářních obrazů je již zmíněný Rudolf Geyling, jehož díla v současné době draží např. proslulá aukční síň Christie's.

 

Hlavní oltář je ozdoben patrony kostela a dvěma sochami - sv. Zdislavou a Anežkou, které byly zhotoveny u příležitosti svatořečení sv. Anežky a blahořečení Zdislavy v roce 1989.

Postranní oltář má krásný obraz, který znázorňuje záchranu dítka Andělem strážným na přímluvu Rodičky Boží.

 

Na pravé straně před hl. oltářem je socha Marky Boží s Ježíškem v náručí. Sochařská výzdoba (sochy světců, socha Panny Marie a Křížová cesta) pochází z dílny firmy

Jusam und Printsth ze Sv. Ulrichu u Grödenu. (Tyrolsko)

Kazatelna a křtitelnice jsou též v gotickém stylu. Celková výška kostela činí 40,5 m.

Na kůru se nacházejí dvoumanuálové mechanické varhany s 13 rejstříky z roku 1901 od pražského varhanáře Emanuela Štěpána Petra, opus 140.

Původní jednomanuálové varhany které dodala firma Schlag und Sohne, sídlící ve Svídnici,

byly v roce 1976 za působení P. Oldřicha Vinklárka, nahrazeny výše uvedeným nástrojem Em.Š. Petra.

Dlažbu dodal Jindřich Gröeger z Lipové (Lindewiese). Stolařské práce v kostele provedl Matěj Oberdorfer z Vídně. Zvony dodala firma Gugg ze Znojma